Skip to content ↓

The Leighton Team

Senior Leadership Team:

Mrs E Ward
Headteacher
(Designated Safeguarding)

Mrs C Gray
Deputy Headteacher
(Designated Safeguarding Lead, Prevent Lead, Data and Assessment Lead, EHA Lead, CiC Lead and CPiC Lead)

Mr D Saull
Deputy Headteacher
(Deputy Designated Safeguarding Lead, Quality of Education Leader, Curriculum Leader, Data and Assessment Lead and Year 6 Class Teacher)

Mrs J Aubert
Assistant Headteacher
(Pupil Premium Leader & KS1 Phase Leader)

Mr E Corleys
Assistant Headteacher
(Behaviour Leader, Writing Subject Leader, Year 5 & 6 Leader and Year 6 Class Teacher)

Mrs K Bilby
SENDco 

Our Teaching Team: 

Mrs V Geldart - EYFS - Starfish Class

(EYFS & Phonics Leader)

Mrs J Weston - EYFS - Jellyfish Class

(PSHE Lead and Placement Leader)

 

Mrs J Bird - Year 1 - Coral Reef Class 

(RE Lead)

Mrs M Wells - Year 1 - Seahorse

(Reading & Volunteers Lead)

 

Mrs H Cuthbert - Year 2 - Dolphin Class

(PSHE & Students Lead)

Mrs C Philip - Year 2 - Sea Lion Class

 

 

Mr T Comer - Year 3 - Lobster Class

 

Mrs P Preston - Year 3 - Octopus Class

(Year 3 & 4 Phase Leader & Maths Lead)

 

Mrs E Edwards - Year 3

(Science Lead)

 

Mr J Buck - Year 4 - Marlin Class 

(PE Lead)

Miss N Guilfoyle - Year 4 - Swordfish Class 

 (EAL Lead)

 

Ms J Clarke - Year 5 - Manta Ray Class 

(ICT Lead) 

Mrs J Christoudias - Year 5 - Stingray Class

(Geography Lead)

 

Mr E Corleys - Year 6 - Barracuda Class 

(Assistant Head/Writing Lead)

Mr D Saull - Year 6 - Turtle Class 

(Deputy Head/Curriculum Lead)

Miss R Cope - Year 6 - Shark Class 

(Geography Lead)

 

HLTAs/TAs:

EYFS 

  • Mrs T Wells (HLTA/DT Lead)
  • Miss A Carlan (TA)
  • Mrs T Ellis (TA)
  • Miss K Hook (TA)
  • Mrs J Mason (TA)

Year 1

  • Miss S Mole (HLTA/JLT Lead)
  • Mrs Z Nelson (TA)

Year 2

  • Mrs T Garn (HLTA/ICT Technician) 
  • Mrs J Rose (TA)
  • Mrs P Wright (TA)

Year 3

  • Miss H Brodie (HLTA/JLT Lead)
  • Miss L Burns (TA)

Year 4

  • Mrs A Hagan (TA)
  • Mr M Griffin (TA/Music Lead)
  • Mrs S Haleyur Narayanaswamy (TA)
  • Mrs Coleman (TA -AM)

Year 5

  • Mrs J Pateman (HLTA/Art Lead)
  • Mrs N Walji (TA)

Year 6 

  • Mrs M Oliver (HLTA/MFL Lead)
  • Mrs C Tee (TA/Music Lead)
  • Mrs M Reynolds (TA)

Mrs E Palys (TA)

Learning Mentor: Mrs D Onigbanjo (Art Lead)

Sports Coach: Mrs D Coleman -PM (PE Lead)

Office Staff:

  • Mrs F Green (Attendance/Admissions Officer)
  • Miss Helen McNee (Admin Assistant)
  • Mrs H Pearce (Finance Assistant)
  • Mrs K Bielawski (Finance Manager)
  • Mrs C Neville (PA & HR)
  • Mrs L Haley (Website Administrator)

Site Manager: 

  • Mr B Forde

Senior Midday Supervisor: 

  • Mrs L Bull

Midday Supervisors: 

  • Miss S Ellwood
  • Mrs L Hodges
  • Miss S Herminio 
  • Mrs D Owusu- Addae
  • Mrs E Parry
  • Miss M White
  • Mrs M Konikowska
  • Mrs S Roberts
  • Miss N Bailey
  • Miss C Butler
  • Miss K Hook
  • Miss C Bowden-Hamm
  • Miss R Leaman

Cleaning Staff:

  • Mrs L Bull
  • Miss S Herminio 
  • Mrs M Konikowska - Housekeeper
  • Miss S Ellwood - Housekeeper

Kitchen Staff: Coombs Catering 

  • Mrs C Daniels - Catering Manager
  • Mrs V Sanchez - Catering Assistant
  • Miss C Roberts - Catering Assistant